Tävlingskalender Norrbotten-Västerbotten

  • 20 - 13

    apr.

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Typ: Möten och seminarier
    • Datum: 20 apr. Kl 18:00 - 13 apr. Kl 18:00
  • 20 apr.

    -

    01 jan.

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet

    Elitläger i Lindy Hop 20-21 April !

     

    Team Sweden Lindy Hop bjuder in till Elitträningsläger den 20-21 April i Nackswingets klubblokal i Stockholm.

     

    För vem?

    Vuxna, Junior, Barn&Ungdom

    Elitsatsningar vänder sig till de högst rankade paren inom DSF. Vi har ett nytt tävlingssystem och en rankinglista som precis startat så vi har denna gång valt att bjuda in samtliga dansare som tävlat i Lindy Hop inom DSF det senaste året (i det gamla eller nya systemet, nationell klass).

     

    Kostnad?

    300kr/deltagare

     

    Mat?

    Mat bekostas på egen hand. Restauranger och livsmedelsbutik inom 12 minuters gång-avstånd. Litet kök finns i lokalen.

     

    Var?

    Nackswingets klubblokal i Stockholm

    Det går att övernatta i lokalen, ta med maddrass och sovsäck.

    Adress:

    Fredrik Jahns gränd 16

    131 36 Nacka

     

    När?

    20-21 April

    Preliminärt Schema:

    Lördag

    10.00-12.30 Dans-pass

    12.30-14.00 Lunch

    14.00-16.00 Dans-pass

    16.00-17.30 Teoretiskt pass

     

    Söndag

    9.30-11.30 Danspass

    11.30-12.30 lunch

    12.30-14.30 pass (med uppläggning av individuella träningsplaner för de som vill)

    14.30-15.00 fika, utvärdering av helgen, avslut

     

    Samtliga pass hålls av  Landslagscoach Felix Berghäll och Förbundskapten Mikaela Hellsten.

     

     

    Anmälan senast 14 April.

     

    För frågor, vänligen maila:

    Hellstenmikaela@gmail.com

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Typ: Elitläger
    • Datum: 20 apr. Kl 00:00 - 01 jan. Kl 00:00
  • 13 apr.

    -

    01 jan.

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet

    Examination i BRR-grenar

    Anmäl vilka grenar du är intresserad av att examinera dig i (500kr/gren, dock inte mer än 1500kr totalt).

     

     

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Typ: Möten och seminarier
    • Datum: 13 apr. Kl 00:00 - 01 jan. Kl 00:00
  • 25 mars

    -

    01 jan.

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet

    Breddsatsning- Disco Part 25-27 mars

    Välkommen till en breddsatsning för alla dansare och tränare inom DSF!

    Under 3 dagar kommer du tillsammans med dina vänner få möjlighet att både bli inspirerad och utmanad i dansens 4 olika stilar. Det är verkligen en unik möjlighet att få inspireras av några av de mest talangfulla dansarna inom branschen. Du kommer att bli överraskad av deras expertis och deras förmåga att förmedla dansens kraft och skönhet.

    Så skynda dig och anmäl dig innan det är för sent! Låt inte denna chans gå dig förbi.

    I anmälan anger du vilka pass du ska delta på. Lägret kostar 200 kr per dag eller 500 kr för alla tre dagar.

    Sista dag för anmälan är 15 mars.

    Schema:

    Tider             Studio 1        Namn            Ålder

    Dag 1 - 25 mars                                                           

    11:00-12:00   Slow              Stina              9+

    12:00_13:00  Disco             Stina              9+

    Lunch eget                         

    14:00-15:00   Slow              Stina              14+

    15:00-17:30   Disco             Stina              14+

    18:00-19:00  Disco/slow    Stina            Tränare

    Dag 2 -26 mars

    Studio 1                                                  

    10:00-11:00   Contemporary       Matevz 14 +

    11:00- 12:00 Commercial jazz   Petra     Alla åldrar

    Lunch eget                         

    13:00-14:30   Jumps and turns    Matevz  Alla åldrar

    15:00-16:00 Jazz                       Petra     14+

    17:00-18:00   Contemporary       Matevz Tränare

    18:00- 19:00 Jazz funk               Petra      Tränare

    Dag 3 - 27 mars

    Studio 1 

    10:00-11:00   Jazz                   Matevz      14+

    11:00-12:00   Contemporary   Matevz     10+

    12:00- 13:00 Jazz funk            Petra         14+

    Lunch eget                         

    14:00-15:00   Improvisation    Matevz     Alla åldrar

    15:00-16:00   Contemporary   Petra         14+

     

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Typ: Breddläger
    • Datum: 25 mars Kl 00:00 - 01 jan. Kl 00:00
  • 17 - 10

    mars

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet

    Team Sweden SLT bjuder in till en träningsdag för A- och B-klass i Standard och Latin. 

    Tränare Andrejs Rogovenko och Diana Ribas.

    Vid beställning av privatlektion du binder dig till betalning för den (eller hitta på egen hand en annan person som tar de beställda privatlektionerna). Gäller även vid sjukdom. Beställning av privatlektioner är bindande. Lektionerna fördelas i turordning.

    Viktigt att vi visar respekt mot tränarna och andra dansare genom att inte störa under lektionerna.

    Träningsdagen är gratis för landslaget.

    Sista anmälningsdag 13 mars

    Schema

     

    Preliminärt

     

    GBG- Valhalla Sporthall

    Söndag

    2024-03-17

    9.30-9.45

    Samling

    9.45-11.40

    Grupp ST A + B

    11.40-12.00

    Lunch

    12.00-13.55

    Grupp LA A + B

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Typ: Elitläger
    • Datum: 17 mars Kl 09:30 - 10 mars Kl 09:30
  • 12 - 01

    jan.

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet

    DSF bjuder in till en helg på Bosön som fylls med domarseminarium i flera grenar och ett landslagsläger för Team Sweden.

    Vi kommer att vara på Bosön helgen den 12-14/1.

    Schema och mer detaljerad info kommer skickas ut till deltagare längre fram. 

    Vid frågor, kontakta kansli@danssport.se. 

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Typ: Möten och seminarier
    • Datum: 12 jan. Kl 00:00 - 01 jan. Kl 00:00
  • 25 maj

    • Arrangör: Luleå Bugg & Swing
    • Plats: Luleå
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Luleå Bugg & Swing
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: R/N
    • Anmälningsdatum: Stängd 2024-05-03
    • Tävlingens startdatum: 25 maj
  • 01 juni

    • Arrangör: Karlskoga Dansförening
    • Plats: Karlskoga
    • Discipliner: PART
    • Arrangör: Karlskoga Dansförening
    • Tävlingsform: Grand Prix
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Stängd 2024-05-04
    • Tävlingens startdatum: 01 juni
  • 27 juni

    • Arrangör: Dansklubben Marionetterna
    • Plats: Västerås
    • Discipliner: TIO/DD/PART/HH/Break
    • Arrangör: Dansklubben Marionetterna
    • Tävlingsform: Svenskt mästerskap
    • Klasser: X/?
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-05-31
    • Tävlingens startdatum: 27 juni
  • 14 sep.

    • Arrangör: Wetternbuggarna
    • Plats: Motala
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Wetternbuggarna
    • Tävlingsform: Grand Prix
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-08-12
    • Tävlingens startdatum: 14 sep.
  • 14 sep.

    • Arrangör: Independance DSK
    • Plats: Lidköping
    • Discipliner: DD
    • Arrangör: Independance DSK
    • Tävlingsform: Grand Prix
    • Klasser: R/N/X
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-08-18
    • Tävlingens startdatum: 14 sep.
  • 15 sep.

    • Arrangör: Wetternbuggarna
    • Plats: Motala
    • Discipliner: BRR/WcS
    • Arrangör: Wetternbuggarna
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: R/N/X
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-08-14
    • Tävlingens startdatum: 15 sep.
  • 15 sep.

    • Arrangör: Wetternbuggarna
    • Plats: Motala
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Wetternbuggarna
    • Tävlingsform: Distriktmästerskap
    • Klasser: X
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-08-12
    • Tävlingens startdatum: 15 sep.
  • 21 sep.

    • Arrangör: Göteborgs Elitdansare
    • Plats: Göteborg
    • Discipliner: TIO/PD
    • Arrangör: Göteborgs Elitdansare
    • Tävlingsform: Grand Prix
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-09-05
    • Tävlingens startdatum: 21 sep.
  • 21 sep.

    • Arrangör: Karlskoga Dansförening
    • Plats: Karlskoga
    • Discipliner: HH
    • Arrangör: Karlskoga Dansförening
    • Tävlingsform: Grand Prix
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-09-01
    • Tävlingens startdatum: 21 sep.
  • 28 sep.

    • Arrangör: Dansklubben Ena Bugg & Swing
    • Plats: Enköping, Fjärdhundrahallen
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Dansklubben Ena Bugg & Swing
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-09-01
    • Tävlingens startdatum: 28 sep.
  • 28 sep.

    • Arrangör: Dansklubben Ena Bugg & Swing
    • Plats: Enköping Fjärdhundrahallen
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Dansklubben Ena Bugg & Swing
    • Tävlingsform: Distriktmästerskap
    • Klasser: X
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-08-31
    • Tävlingens startdatum: 28 sep.
  • 28 sep.

    • Arrangör: Sportdansklubben Dansverkstan Tidaholm
    • Plats: Tidaholm
    • Discipliner: PART
    • Arrangör: Sportdansklubben Dansverkstan Tidaholm
    • Tävlingsform: Grand Prix
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-08-31
    • Tävlingens startdatum: 28 sep.
  • 12 okt.

    • Arrangör: Jivers Dancing Club
    • Plats: Växjö
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Jivers Dancing Club
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-09-14
    • Tävlingens startdatum: 12 okt.
  • 12 okt.

    • Arrangör: Art Dance
    • Plats: Falköping
    • Discipliner: DD
    • Arrangör: Art Dance
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: R/N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-09-22
    • Tävlingens startdatum: 12 okt.
  • 19 okt.

    • Arrangör: Mälardalens Dansklubb
    • Plats: Kolbäck
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Mälardalens Dansklubb
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: R/N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-06
    • Tävlingens startdatum: 19 okt.
  • 19 okt.

    • Arrangör: Mälardalens Dansklubb
    • Plats: Kolbäck
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Mälardalens Dansklubb
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-09-22
    • Tävlingens startdatum: 19 okt.
  • 19 okt.

    • Arrangör: Mälardalens Dansklubb
    • Plats: Kolbäck
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Mälardalens Dansklubb
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: X
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-06
    • Tävlingens startdatum: 19 okt.
  • 19 okt.

    • Arrangör: Aros Ballroom and Latin Club
    • Plats: Västerås
    • Discipliner: TIO
    • Arrangör: Aros Ballroom and Latin Club
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-09-20
    • Tävlingens startdatum: 19 okt.
  • 26 okt.

    • Arrangör: Dansklubben Buggie
    • Plats: Ulricehamn
    • Discipliner: BRR/PD
    • Arrangör: Dansklubben Buggie
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-05
    • Tävlingens startdatum: 26 okt.
  • 27 okt.

    • Arrangör: Dansklubben Ena Bugg & Swing
    • Plats: Enköping
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Dansklubben Ena Bugg & Swing
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: R/N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-09-28
    • Tävlingens startdatum: 27 okt.
  • 27 okt.

    • Arrangör: Dansklubben Buggie
    • Plats: Ulricehamn
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Dansklubben Buggie
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: R/N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-06
    • Tävlingens startdatum: 27 okt.
  • 27 okt.

    • Arrangör: Dansklubben Buggie
    • Plats: Ulricehamn
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Dansklubben Buggie
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: X
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-06
    • Tävlingens startdatum: 27 okt.
  • 09 nov.

    • Arrangör: Umeå dansimperium
    • Plats: Umeå
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Umeå dansimperium
    • Tävlingsform: Grand Prix
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-12
    • Tävlingens startdatum: 09 nov.
  • 09 nov.

    • Arrangör: Umeå dansimperium
    • Plats: Umeå
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Umeå dansimperium
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: R/N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-12
    • Tävlingens startdatum: 09 nov.
  • 09 nov.

    • Arrangör: Swing & Shout
    • Plats: Växjö
    • Discipliner: HH
    • Arrangör: Swing & Shout
    • Tävlingsform: Grand Prix
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-06
    • Tävlingens startdatum: 09 nov.
  • 09 nov.

    • Arrangör: Swing & Shout
    • Plats: Växjö
    • Discipliner: Break
    • Arrangör: Swing & Shout
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: R/N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-06
    • Tävlingens startdatum: 09 nov.
  • 09 nov.

    • Arrangör: Gymnastik Kompaniet
    • Plats: Norrtälje
    • Discipliner: PART
    • Arrangör: Gymnastik Kompaniet
    • Tävlingsform: Grand Prix
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-12
    • Tävlingens startdatum: 09 nov.
  • 16 nov.

    • Arrangör: Alemana Dansklubb
    • Plats: Norrköping
    • Discipliner: TIO
    • Arrangör: Alemana Dansklubb
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-19
    • Tävlingens startdatum: 16 nov.
  • 16 nov.

    • Arrangör: Dansklubben Dancemania
    • Plats: Kumla
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Dansklubben Dancemania
    • Tävlingsform: Distriktmästerskap
    • Klasser: X
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-26
    • Tävlingens startdatum: 16 nov.
  • 16 nov.

    • Arrangör: Dansklubben Dancemania
    • Plats: Kumla
    • Discipliner: BRR/PD
    • Arrangör: Dansklubben Dancemania
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-27
    • Tävlingens startdatum: 16 nov.
  • 23 nov.

    • Arrangör: Olands Bugg & Swing
    • Plats: Tierp
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Olands Bugg & Swing
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: R/N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-11-02
    • Tävlingens startdatum: 23 nov.
  • 23 nov.

    • Arrangör: Olands Bugg & Swing
    • Plats: Tierp
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Olands Bugg & Swing
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-11-02
    • Tävlingens startdatum: 23 nov.
  • 23 nov.

    • Arrangör: Dansklubben Swing
    • Plats: Växjö
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Dansklubben Swing
    • Tävlingsform: Distriktmästerskap
    • Klasser: X
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-20
    • Tävlingens startdatum: 23 nov.
  • 23 nov.

    • Arrangör: Karlskoga Dansförening
    • Plats: Karlskoga
    • Discipliner: DD
    • Arrangör: Karlskoga Dansförening
    • Tävlingsform: Grand Prix
    • Klasser: R/N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-26
    • Tävlingens startdatum: 23 nov.
  • 30 nov.

    • Arrangör: Mölndals Danssportklubb
    • Plats: Mölndal
    • Discipliner: TIO
    • Arrangör: Mölndals Danssportklubb
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-10-30
    • Tävlingens startdatum: 30 nov.
  • 25 dec.

    • Arrangör: Demoklubben
    • Plats: Stockholm
    • Discipliner: BRR/DD
    • Arrangör: Demoklubben
    • Tävlingsform: Sluten tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-11-19
    • Tävlingens startdatum: 25 dec.
  • 18 jan.

    • Arrangör: Alemana Dansklubb
    • Plats: Stockholm
    • Discipliner: TIO
    • Arrangör: Alemana Dansklubb
    • Tävlingsform: Grand Prix
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2024-12-16
    • Tävlingens startdatum: 18 jan.
  • 22 feb.

    • Arrangör: Jönköpings Sportdansklubb
    • Plats: Jönköping
    • Discipliner: BRR
    • Arrangör: Jönköpings Sportdansklubb
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2025-01-24
    • Tävlingens startdatum: 22 feb.
  • 01 mars

    • Arrangör: DK Magic
    • Plats: Göteborg
    • Discipliner: TIO
    • Arrangör: DK Magic
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2025-02-01
    • Tävlingens startdatum: 01 mars
  • 15 mars

    • Arrangör: Göteborgs Elitdansare
    • Plats: Göteborg
    • Discipliner: TIO/PD
    • Arrangör: Göteborgs Elitdansare
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2025-02-23
    • Tävlingens startdatum: 15 mars
  • 05 apr.

    • Arrangör: Solna Sportdansklubb
    • Plats: Solna
    • Discipliner: TIO
    • Arrangör: Solna Sportdansklubb
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2025-03-08
    • Tävlingens startdatum: 05 apr.
  • 26 apr.

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Plats: Stockholm
    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Tävlingsform: Tävling, okänd typ
    • Klasser: -
    • Anmälningsdatum: Ej tillgänglig
    • Tävlingens startdatum: 26 apr.
  • 26 apr.

    • Arrangör: Swing & Shout
    • Plats: Växjö
    • Arrangör: Swing & Shout
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: -
    • Anmälningsdatum: Senast 2025-03-23
    • Tävlingens startdatum: 26 apr.
  • 03 maj

    • Arrangör: Dansmix
    • Plats: Falkenberg
    • Discipliner: TIO
    • Arrangör: Dansmix
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2025-04-10
    • Tävlingens startdatum: 03 maj
  • 03 maj

    • Arrangör: Dansmix
    • Plats: Falkenberg
    • Discipliner: TIO
    • Arrangör: Dansmix
    • Tävlingsform: Grand Prix
    • Klasser: N
    • Anmälningsdatum: Senast 2025-04-10
    • Tävlingens startdatum: 03 maj
  • 28 feb.

    • Arrangör: DK Magic
    • Plats: Göteborg
    • Arrangör: DK Magic
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: -
    • Anmälningsdatum: Senast 2026-02-01
    • Tävlingens startdatum: 28 feb.
  • 11 apr.

    • Arrangör: Swing & Shout
    • Plats: Växjö
    • Arrangör: Swing & Shout
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: -
    • Anmälningsdatum: Senast 2026-03-08
    • Tävlingens startdatum: 11 apr.
  • 18 apr.

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Plats: Stockholm
    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Tävlingsform: Tävling, okänd typ
    • Klasser: -
    • Anmälningsdatum: Ej tillgänglig
    • Tävlingens startdatum: 18 apr.
  • 03 apr.

    • Arrangör: Swing & Shout
    • Plats: Växjö
    • Arrangör: Swing & Shout
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: -
    • Anmälningsdatum: Senast 2027-02-28
    • Tävlingens startdatum: 03 apr.
  • 17 apr.

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Plats: Stockholm
    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Tävlingsform: Tävling, okänd typ
    • Klasser: -
    • Anmälningsdatum: Ej tillgänglig
    • Tävlingens startdatum: 17 apr.
  • 22 apr.

    • Arrangör: Swing & Shout
    • Plats: Växjö
    • Arrangör: Swing & Shout
    • Tävlingsform: Öppen tävling
    • Klasser: -
    • Anmälningsdatum: Senast 2028-03-19
    • Tävlingens startdatum: 22 apr.
  • 29 apr.

    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Plats: Stockholm
    • Arrangör: Svenska Danssportförbundet
    • Tävlingsform: Tävling, okänd typ
    • Klasser: -
    • Anmälningsdatum: Ej tillgänglig
    • Tävlingens startdatum: 29 apr.