Istock 1133209404

Kontakt

Välkommen att kontakta oss på Svenska Danssportförbundet!

Svenska Danssportförbundet har sitt förbundskansli i Idrottens Hus i Stockholm. Här sitter vi tillsammans med Riksidrottsförbundet och andra specialidrottsförbund. 

På den här sidan presenteras förbundets alla olika områden, där danssportens utveckling pågår.

Alla frågor kan alltid mejlas till kansliet, så kan vi hjälpa dig att komma i kontakt med rätt person.


Förbundskansliet
Tel/vxl +46 8 699 65 70
Mejl kansli@danssport.se
Besöksadress Skansbrogatan 7
Postadress Svenska Danssportförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm
Leveransadress Svenska Danssportförbundet Idrottens Hus
Östgötagatan 98 D
116 64 Stockholm
Fakturaadress FackID 7831
Box 3040
831 03 Östersund
Organisationsnummer 802010-0452
Fakturaadress e-post
7831@faktura.scancloud.se
Bankgiro 637-8624
Bankgiro (licenser) 637-8608
Swish 123 385 11 51

 

Skapad av: Ida Kvist 22-06-01

Förbundskansliet

IMG 2299
Thomas Jansson Generalsekreterare
IMG 2279
Ida Kvist Förbundskoordinator & Antidoping
IMG 2400
Magnus Lampert Sportchef
IMG 2413
Theres Frifarare Tävling- & ekonomiadministration
IMG 2259
Sandra Svanberg PR & Kommunikationsansvarig

Förbundsstyrelsen

IMG 2329
Karolina Filipsson Tf. ordförande, verkställande utskott
IMG 2384
Judith Martinez Åkesson Tf. vice ordförande, verkställande utskott
IMG 2337
Jan Lund-Jensen Ekonomiansvarig, verkställande utskott
IMG 2368
Therese Magnesen Komét Ledamot
IMG 2268
Oscar Ågren Ledamot
IMG 2380
Joacim Moberg Ledamot
IMG 2320
Anna Isvén Suppleant
IMG 2278
Lukas Holster Krantz Suppleant
IMG 2342
Mikael Westberg Suppleant

Verksamhetsområde Disco & Performing art

Kommitté
Team Dummy Woman
Emma Forsberg Ordförande
345060851 126786970394354 1617163566291247723 N1
Violeta Kazic Ledare, tekniska/reglementen
342052374 247724997748807 3432498858600131844 N
Anna Hentilä Wretling Ledamot, tränare/ domare
Amanda Holgersson
Amanda Holgersson Ledamot, Team Sweden (landslagscoach Team Sweden Disco)
Team Dummy Woman
Annika Ström Ledamot, förening
Arbetsgrupp
Landlsagskläder
Judith Martinez Åkesson Tekniska/reglementen (landslagskapten Team Sweden Disco & Performing arts)
Bild 1
Anna G Jansson Media (landslagscoach Team Sweden Performing arts)

Verksamhetsområde Bugg & Rock´n Roll

Kommitté
Male Dummy
Kristoffer Viström Ordförande
Male Dummy
Jimmy Karlsson Ledamot
Katta Nilsson
Katharina Nilsson Ledamot
Male Dummy
Jonas Boberg Ledamot
Arbetsgrupp
Male Dummy
Erik Engel Tävling
Male Dummy
Kristoffer Karlsson Tävling

Verksamhetsområde West Coast Swing

Kommitté
Male Dummy
Joachim Sköld Ordförande
Male Dummy
Christoffer Blöcker Ledamot, ekonomi & internationellt arbete
Team Dummy Woman
Susanne Karlsson Ledamot, utbildning
Male Dummy
Jimmie Stranne Ledamot, förening
Team Dummy Woman
Nina Karlsson Norgren Ledamot, domare/ tränare

Verksamhetsområde Hiphop

Kommitté
IMG 2342
Mikael Westberg (Tf) Ordförande
Male Dummy
Marcus Larsson Ledamot

Verksamhetsområde Standard, Latin & Tiodans

Kommitté
Image00027 (1)
Sven Hämberg Ordförande
Tony Irving 04
Tony Irving Ledamot, tävling, event & tekniska
314350728 8636409833036578 7503368395879622659 N1
Claus Wodstrup Ledamot, domare/ tränare
53648566 10218867549139066 2473986894338195456 N
Cecilia Lazar Ledamot, Internationellt arbete
Arbetsgrupp
Juraborowski
Jura Borowski Landslagskapten Standard, Latin & Tiodans
Team Dummy Woman
Sanja Streuli Media

Verksamhetsområde Linedance

Kommitté
91916525 10157093452315963 1798356399437119488 N
Peggy Wandery Tf. ordförande
Team Dummy Woman
Jenny Hjerne Ledamot
Team Dummy Woman
Mikaela Andersson Ledamot

Ung Danssport

Intresserad att vara med i ungdomskommittén? Vill du veta mer?
Mejla dina frågor till ordförande Oscar Ågren: ungdanssport@danssport.org
Läs mer...

Ungdomskommittén
Team Dummy Woman
Julia Månsson Ordförande
Male Dummy
Axel Jerhlander Ledamot
Team Dummy Woman
Lisa Jahnstedt Ledamot
Elin Löfgren UK
Elin Löfgren Ledamot
Team Dummy Woman
Nellie Olofsson Ledamot
Arbetsgrupp

Projekt Breaking

Swedish Breaking League, bredd- & integrationssatsning: kansli@danssport.se

Administrativ förbundskapten, Team Sweden Breaking:
lena.arvidsson@live.se

Landslagscoach, Team Sweden Breaking: ferhat.duz@gmail.com

Läs mer om Breaking

Styrgrupp
33727694 10215981922170213 3964299623601799168 N
Lena Arvidsson Administrativ förbundskapten
IMG 2337
Jan Lund-Jensen Ekonomiansvarig i Förbundsstyrelsen
IMG 2329
Karolina Filipsson Vice ordförande i Förbundsstyrelsen
Kommitté
GB0A9130
Teresé Antonsson Ledamot, rullstolsdans SLT, Disco/Part, utbildning, teknik
Male Dummy
Peter Magnusson - Sedig Ledamot, rörelsenedsättning gående, Hiphop, Breaking
Team Dummy Woman
Zanna Peterson Ledamot, West Coast Swing, syn- och hörselnedsättning, event (uppvisning, läger)
Team Dummy Woman
Bettan Westman Ledamot, Bugg & Rock´n Roll, tävling, media
Styrgrupp
IMG 2299
Thomas Jansson Generalsekreterare
Anna Isven 03
Anna Isvén Suppleant i förbundsstyrelsen

Team Sweden - elit & landslagssatsning

Frågor om Team Sweden: magnus.lampert@danssport.se
Frågor om specifikt landslag: kontakta respektive förbundskapten

IMG 2400
Magnus Lampert Sportchef
Team Sweden Boogie Woogie
Thumbnail Skärmavbild 2023 05 26 Kl. 12.17.12
Joanna Stillman Förbundskapten
Thumbnail IMG 8065
Henric Stillman Landslagscoach
Team Sweden Lindy hop
Male Dummy
Felix Berghäll Landslagscoach
64937937 10215635355572261 8354216745161981952 N1
Mikaela Hellstén Förbundskapten
Team Sweden Rock´n Roll
Madelene Svanbäck Landslagscoach Rock N Roll
Madelene Svanbäck Förbundskapten
Team Sweden Standard, Latin & Tiodans
Juraborowski (1)
Jura Borowski Förbundskapten
Katja Lujan Porträtt
Katja Lujan Engelholm Landslagscoach
Male Dummy
Björn Pemer Landslagscoach
Team Sweden Breaking
B484379e 78E2 45A7 A04b 7258Fdd911a9
Ferhat Düz Landslagscoach
Team Sweden Hiphop
Marcio Ratinho Coach (1)
Márcio Ratinho Förbundskapten
Mikaela Olsson Coach 2
Mikaela Olsson Landslagscoach
Team Sweden Disco & Performing arts
Judith Martinez A╠Èkesson 03
Judith Martinez Åkesson Förbundskapten
Bild 1
Anna G Jansson Landslagskapten Performing arts
Amanda Holgersson
Amanda Holgersson Landslagscoach Team Sweden Disco

Valberedningen

Kommitté
Evalenaastromsoderlind
Evalena Söderlind Sammankallande
Tony Irving 04
Tony Irving Ledamot
Team Dummy Woman
Ylva Lindberg Ledamot
Ronny Magnusson
Ronny Magnusson Ledamot
Annkatrinovergard
Ann-Katrin Övergaard Ledamot

Lekmannarevisor

Male Dummy
Rolf Cassergren Lekmannarevisor
Team Dummy Woman
Yvonne Sollenberg Lekmannarevisor

Disciplinnämnden

Male Dummy
Martin Berg Ordförande

Etiska nämnden

Gunnar 2019
Gunnar Söderlind Ledamot
Male Dummy
Erik Hellners Ledamot

Stödområde Juridik

Gunnar 2019
Gunnar Söderlind Ledamot
Male Dummy
Erik Hellners Ledamot
Male Dummy
Gunnar Hedberg Ledamot

Våra danssportdistrikt

Ostradsf Officell 4C
Östra Danssportförbundet
Sydostradsf Officell 4C (1)
Sydöstra Danssportförbundet
Bergslagensdsf Officell 4C (5)
Bergslagens Danssportförbund
Norrbottensvasterbottendsf Officell 4C
Norrbotten-Västerbottens Danssportförbund
Stockholmupplandsdsf Officell 4C
Stockholm-Upplands Danssportförbund
Mittnorrlandsdsf Officell 4C (1)
Mittnorrlands Danssportförbund
Vastsvenskadsf Officiell 4C (1)
Västsvenska Danssportförbundet
Vastergotlandsdsf Officell 4C
Västergötlands Danssportförbund
Skaneshallandsdsf Officell 4C
Skånes-Hallands Danssportförbund