Kontakta oss

Här presenteras kontaktuppgifter till alla inom organisationens olika områden:
Kansli, förbundsstyrelse, verksamhetsområden, etiska nämnden, disciplinnämnden, stödområden, valberedning, Team Sweden och distrikten.

Scrolla ner på sidan och hitta den du söker!

Förbundskansli:
Växel:+46 8 699 65 70
Mejladress: kansli@danssport.se
Postadress: Svenska Danssportförbundet
Idrottens Hus, Box 11016, 100 61 Stockholm
Besöksadress: Skansbrogatan 7
Leveransadress: Östgötagatan 98 D, 116 64 Stockholm
Fakturaadress: FackID 7831, Box 3040, 831 03 Östersund
Fakturaadress e-post: 7831@faktura.scancloud.se
Organisationsnummer: 802010-0452
Bankgiro: 637-8624
Bankgiro: 637-8608 (licenser)
Swish: 123 385 11 51

Hittat fel på hemsidan: rapporterafel@danssport.org

 

Skapad av: Sandra Svanberg 22-06-01

Kansliet

Thomas Jansson Generalsekreterare
Ida Kvist Förbundskoordinator (Service Desk, Klubb, IF Utveckling, Utbildning, Projekt administration, Antidoping)
Lena Sulkanen Stab & Återstartsstöd -verksamhetsområden
Sandra Svanberg PR & Kommunikationsansvarig
Mikaela Hellsten Tävlingsadministration, vikarie
Jens Johansson Återstartsstöd - förening
Theres Frifarare Föräldraledig

Styrelsen

Tina Sturesson Styrelseordförande
Karolina Filipsson Vice styrelseordförande, Styrgrupp projekt Breaking
Tony Irving Vice styrelseordförande
Jan Lund-Jensen Styrelseledamot, Ekonomiansvarig, Styrgrupp projekt Breaking
Margaretha Bäck Styrelseledamot
Victor Henriksson Styrelseledamot, Landslagskapten Team Sweden Hiphop, Domaransvarig Hiphop
Therese Magnesen Komét Verksamhetsområde Standard, Latin & Tiodans, Styrelseledamot
Anna Isvén Suppleant i förbundsstyrelsen, Styrgrupp projekt Paradans
Oscar Ågren Suppleant i förbundsstyrelsen
Judith Martinez Åkesson Suppleant i förbundsstyrelsen, ordförande i verksamhetsområde Disco & Performing art, landslagskapten Team Sweden Disco & Performing art.

Verksamhetsområde Disco & Performing art

Emma Forsberg Ordförande
Violeta Kazic Landslagscoach Team Sweden Performing art
Anna G Jansson Landslagscoach Team Sweden Disco
Judith Martinez Åkesson Suppleant i förbundsstyrelsen, Ordförande i verksamhetsområde Disco & Performing art, Landslagskapten Team Sweden Disco & Performing art.
Anna Hentilä Wretling
Erica Dunder
Amanda Lidholm
Thea Bittkau

Verksamhetsområde Bugg & Rock´n Roll

Kristoffer Viström Ordförande i verksamhetsområde BRR, tf landslagskapten Team Sweden Bugg & Rock´n Roll
Erik Engel
Tomas Nilsson
Thomas Nilefalk Tekniska

Verksamhetsområde West Coast Swing

Joachim Sköld Ordförande i verksamhetsområde West Coast Swing
Ibirocay Alsén Tävling och tekniska
Christoffer Blöcker Ekonomi
Susanne Karlsson Utbildning
Nina Karlsson Norgren Domare och tränare
Jimmie Stranne Förening

Verksamhetsområde Hiphop

Sabina Westerling Ordförande VO Hiphop, utbildningsansvarig, landslagscoach Team Sweden Hiphop
Kristoffer Karlsson Ansvarig tävling och tekniska
Mikaela Olsson Landslagscoach Team Sweden Hiphop, föreningsansvarig
Victor Henriksson Styrelseledamot, Landslagskapten Team Sweden Hiphop, Domaransvarig Hiphop
Carolina Carlsson Ansvarig kommunikation & media

Verksamhetsområde Standard & Latin, Tiodans

Gunilla Palmgren
Kjell Rask
Claus Wodstrup
Jura Borowski Landslagskapten Standard, Latin & Tiodans
Therese Magnesen Komét Verksamhetsområde Standard, Latin & Tiodans, Styrelseledamot
Sven Hämberg Ordförande verksamhetsområde SLT, valberedning och kommentator för DansTV
Maria Tengroth

Verksamhetsområde Linedance

Lars Granström
Jonas Dahlgren
Kim Lillskog
Peggy Wandery
Emil Zetterström

Projekt Breaking

Tobias Marin Projekt Breaking - breddsatsning
Karolina Filipsson Vice styrelseordförande, Styrgrupp projekt Breaking
Lena Arvidsson Styrgrupp Breaking
Jan Lund-Jensen Styrelseledamot, Ekonomiansvarig, Styrgrupp projekt Breaking

Projekt Paradans

Anja Näslund Styrgrupp Paradans
Angelica Källström Styrgrupp Paradans
Thomas Jansson Generalsekreterare
Anna Isvén Suppleant i förbundsstyrelsen, Styrgrupp projekt Paradans

Valberedningen

Evalena Söderlind Sammankallande
Sven Hämberg Ordförande verksamhetsområde SLT, valberedning och kommentator för DansTV
Ylva Lindberg
Ronny Magnesson
Ann-Katrin Övergaard

Disciplinnämnden

Martin Berg Ordförande

Etiska nämnden

Gunnar Söderlind
Alt tel: +46 321 13 50
Etiska nämnden
Erik Hellners

Stödområde Juridik

Gunnar Söderlind
Alt tel: +46 321 13 50
Stödområde Juridik
Erik Hellners
Gunnar Hedberg
Roger Lindberg

DansTV - Livestreaming

Kjell Rask Ansvarig DansTV

Stödområde Distrikt

Yvonne Nyman
Lennart Larsson

Våra distrikt

Östra Danssportförbundet
Sydöstra Danssportförbundet
Bergslagens Danssportförbund
Norrbottens-Västerbottens Danssportförbund
Stockholm-Upplands Danssportförbund
Mittnorrlands Danssportförbund
Västsvenska Danssportförbundet
Västergötlands Danssportförbund
Skånes-Hallands Danssportförbund