
Beakingtruppen hemma efter EM
En 16-årig talang, bgirl India från Nederländerna, vann oväntat bgirl-kategorien när EM i Breaking avgjordes i Manchester 5–6 november. På väg mot guldet slog hon de bgirls från Europa som placerats sig i topp på VM för några veckor sedan. På herrsidan i bboys-klassen tog Frankrike hem guldmedaljen.
Det är det hittills största och tuffaste startfältet på ett EM i Breaking i World DanceSport Federation. Förutom medaljerna stod även fyra kvalplatser till European Games nästa sommar på spel i respektive kategori. Bästa svenska placering fick bgirl Saga ”Fairytale Ax som slutade på en 14.e plats i bgirl-klassen.
Nu väntar lite vila och planering inför ett viktigt 2023 med flera tävlingar som ligger till grund för att ta sig hela vägen till OS i Paris 2024.
- Svenska Danssportförbundet
- Danssport
- Breaking
- EM
- Team Sweden
- RoadToParis2024
- breakingforgold
- Bboys
- Bgirls
- Manchester
- European Championship