Succé för Sverige på Disco-VM!

Svenska discolandslaget levererade toppresultat på VM i Blankenberge, Belgien. Med två guldmedaljer, flera finalplatser och imponerande prestationer i några av tävlingens tuffaste klasser visade laget att Sverige är en kraft att räkna med på den internationella dansscenen.

I Disco solo Junior II slog vårt nya tillskott i landslaget, Moa Öberg, till med en fullträff och guld på sitt första VM! En otroligt imponerande och välförtjänt prestation!

En av de klart tuffaste klasserna var Disco solo Youth med flest startande och oerhört hög nivå. Både Adan Wickberg och Isolde Lennéer gjorde starka insatser och dansade sig vidare från kvartsfinal till semifinal. Isolde slutade på en mycket fin 9:e plats. Adan dansade sig till final och blev 6:a i ett mycket tufft startfält.

I Disco solo Adult fortsatte framgångarna när både Maria Ryman och Lisa Jahnstedt dansade sig till final. Maria placerade sig på en mycket bra 5:e plats och Lisa precis utanför pallplats med en fjärdeplacering.

Och som kronan på verket kom Sveriges andra guldmedalj i Disco duo adult där Maria och Adan och dansade hem Sveriges andra VM-guld!

 - Tjejerna gjorde en mycket bra tävling och det är roligt att se hur de utvecklas från ett mästerskap till ett annat, säger Sportchef Judith Martinez Åkesson.

 

Foton: Dennis Carlsson

Adan Wickberg och Maria Ryman - VM guld Disco duo adult

Isolde Lennéer

Adan Wickberg

Maria Ryman

Lisa Jahnstedt

Moa Öberg

 

Stort grattis alla dansare till fantastiska prestationer!

Zandra Idenius 25-11-26