Viktiga datum inför förbundsmötet 2027
Svenska Danssportförbundet samlas den 16-18 april 2027, på Scandic Infra City, för det årliga förbundsmötet.
I och med höstens antågande i raketfart närmar det sig datum i slutet av året som är viktiga att hålla koll på.
Den 1 december är sista dag för flera viktiga nomineringar och förslag inför Svenska Danssportförbundets förbundsmöte. Nomineringar till förbundsstyrelsen och lekmannarevisorer skickas till valberedningens sammankallande, medan nomineringar till valberedningen skickas till lekmannarevisorerna.
Samma datum är också sista dag för danssportdistrikt och röstberättigade medlemsföreningar att lämna förslag till stadgeändringar enligt förbundets stadgar. För att en stadgeändring ska antas krävs beslut av förbundsmötet med minst två tredjedelars majoritet.
1 december - Nominering till förbundsstyrelsen och lekmannarevisorer
Nominering mejlas till Valberedningens sammankallande, Evalena Söderlind
E-post: eva-lena_astrom-soderlind@danssport.org
1 december - Nominering till valberedningen
Nominering mejlas till lekmannarevisor, Lars- Göran Göransson.
E-post: lg@gmnorden.se
1 december - sista dag för förslag till stadgeändringar
Enligt Svenska Danssportförbundets stadgar 1 Kap Grundläggande bestämmelser, 9 § Stadgeändringar
"Förslag till ändring av dessa stadgar får skriftligen framföras av danssportdistrikt eller röstberättigad medlemsförening senast den 1 december. Därutöver får förbundsstyrelsen lägga förslag (proposition) till förbundsmötet som skickas i samband med övriga handlingar enligt 3 Kap, 6 §.
För ändring av dessa stadgar krävs beslut härom av förbundsmöte med minst 2/3 av antalet avgivna röster.
Vad som sägs ovan i denna paragraf gäller inte kommentarer till stadgarna. Sådana utformas och ändras av förbundsstyrelsen."
Skicka era förslag på stadgeändringar till kansli@danssport.se